Вплив жорсткої води на організм людини

Дата: 06.06.2023 16:23

Перш, ніж говорити про вплив жорсткої води на організм людини, спробуємо розібратися з самим поняттям «жорстка вода».Саме наявність у воді солей кальцію і магнію (солей жорсткості)  визначає наскільки жорсткою вона є. Якщо їх концентрація перевищена, вода вважається жорсткою.

У Державних санітарних нормах прописано, що гранична допустима жорсткість криничної води – не більше 10 ммоль / дм3. Якщо концентрація солей жорсткості більше, то така вода не корисна для здоров’я, а скоріше навпаки.

Взагалі, за нашими спостереженнями, перевищення жорсткості фіксують приблизно в половині всіх наданих на аналіз зразків.

Жорстка вода чи м’яка надходить у вашу оселю, багато в чому залежить від природних умов конкретного регіону.

Там, де воду піднімають з підземних водоносних горизонтів, вона буде жорсткішою, ніж там, де в систему водопостачання подають воду з поверхневих джерел. Справа в тому, що природна жорсткість води з річок та озер, як правило, невисока.

Як же впливає жорстка вода на здоров’я? Перше, на що ви можете звернути увагу – це те, як жорстка вода впливає на шкіру і волосся. Їх стан помітно погіршується. Шкіра пересихає, волосся стає ламким, може випадати, з’являється лупа. І це тільки зовнішні, порівняно «невинні» ознаки. Набагато більш серйозні захворювання виникають через відкладення солей в організмі, а саме

-проблеми з суглобами (артрит)

-камені в нирках і жовчному міхурі

-захворювання серцево-судинної системи

Те, що жорстка вода далеко не така безпечна, як може здатися на перший погляд, ми з’ясували. Але шкода жорсткої води для дітей, набагато відчутніша, ніж для дорослого організму. Адже дитина набагато чутливіша до зовнішніх подразників.

1.Жорстка вода дуже негативно впливає на стан шкіри малюка. Руйнуючи захисну плівку, вона може привести до розвитку дерматитів та інших шкірних захворювань (наприклад, екземи).

2.Жорстку воду з-під крана дітям краще не давати. Кип’ятіння може частково зменшити концентрацію солей жорсткості. Але все-таки для дитини краще купувати спеціальну дитячу бутильовану воду.

Як позбутися від жорсткої води?

- відстоювання (відстоювати треба не менше доби, спосіб працює лише в тому випадку, якщо твердість не значно вище норми);

- кип’ятіння (при кип’ятінні з води разом з надлишком солей жорсткості йдуть і корисні речовини);

-заморозка.

Ці методи більше підходять для невеликих обсягів води, тому що закип’ятити або відстояти цілу ванну досить проблемно.

Можна підібрати фільтри для пом'якшення води, які будуть пом'якшувати всю воду,яка заходить в будинок:

• іонообмінні пом'якшувачі води
  • фільтр зворотнього осмосу
  • проточні фільтри для жорсткої води (триступеневий фільтр).

Вирішувати проблему краще комплексно. Для того, щоб перевірити якість води та отримати професійні рекомендації, як позбутися від жорсткої води, її потрібно здати на аналіз.

У лабораторії Полонського відділення ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» , що знаходиться за адресою м. Полонне, вул. П.Маркіша, 34,   тел. 2-01-26,    перевірять наданий вами зразок на жорсткість та інші показники. Фахівці звертають увагу, що якщо проблема тільки в жорсткій воді, не варто купувати складні і дорогі системи фільтрації. В цьому випадку для виправлення ситуації буде досить просто фільтра-пом’якшувача.

Пийте безпечну воду і будьте здорові!

Полонське відділення

ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ»