A A A K K K
для людей із порушенням зору
Виконавчий комітет
Полонської міської ради територіальної громади
Хмельницька область, Шепетівський район
Офіційний сайт
40220859@mail.gov.ua
тел: 2-01-40; 0979110328

Підземелля (індії)

Багато легенд і переказів ходить про полонські підземні ходи. І це не вигадка, такі ходи справді існують. Вони розходяться в різні сторони від того місця, де стояла давня фортеця.

Любителі старовини і ентузіасти пробували досліджувати ці підземелля, окремі ходи були розкопані. Але пройти ними далеко не вдалося через нестачу кисню і обвали. Так, ще перед Другою світовою війною, активісти товариства «Авіахім» в районі Новополонного спустилися у підземелля. Там вони знайшли залізні ковані двері. Коли ж пробили ломом стіну, побачили цементовану кімнату і велику кількість скелетів. Очевидно, це місце було в’язницею часів польського панування, з якої полонені вже більше не повернулися.

Жителі міста пам’ятають, як на початку 70-их років під час будівництва центрального універмагу був розкопаний один із рукавів стародавнього підземного ходу. Його склепіння було вимуруване із цегли, ширина підлоги складала близько трьох метрів. Висота ж була такою, що підземеллям вільно міг рухатися вершник на коні. На жаль, дослідити куди веде хід не вдалося, тому що будівельники терміново засипали його камінням. Припускають, там могли зберігатися скарби князів та багатої знаті древнього міста.

Коли ж і для чого були споруджені підземні артерії під полонською фортецею? Вважать, що їх збудували місцеві мешканці ще в ті часи, коли почалися спустошливі набіги татар та інших ворогів на нашу землю. А це - більше шести століть тому. Завдяки підземеллям, захисники міста не раз боронилися і переховувалися від ворожих нападів, які повторювалися майже з року в рік.

З покоління в покоління передаються розповіді про те, що ці підземні ходи тягнуться аж до Лабуня, а звідти – до Грицева. Через певні дистанції в ходах були зроблені спеціальні глибокі пастки, на дні яких стояла вода, а звідти стирчали гострі металеві штирі. Перекази оповідають, що татари попадали в ці пастки і далі підземним ходом не наважувалися просуватися.

Під час реконструкції полонського замку і фортеці в XVII ст. князями Любомирськими було змінено міські мури, а заодно й підземні ходи. На випадок довгої облоги польська шляхта мала змогу покинути фортецю непомітно. В ту пору Полонне вважалось неприступним, воно стало  наймогутнішою твердинею Волині. Однак саме підземні ходи допомогли козацькому полковнику Максиму Кривоносу здобути Полонне. 

Легенда про це дійшла до нас з давніх-давен: "Коли козацьке військо влітку 1648 р. підійшло до стін грізної фортеці, Кривоніс зрозумів, що у нього замало сил для штурму. Взявши місто в облогу, полководець з частиною козацького війська вирушив у Лабунь і захопив місцевий замок. Там Кривоносу показали підземний хід до Полонного. Було прийняте сміливе рішення – провести цим ходом невеликий загін козаків на територію полонського замку. Несподівано мужні месники з’явилися поза спинами охоронців замку, котрі не сподівалися нападу. Так вдалося перебити найманців, що охороняли полонську фортецю і відкрити південно-західні ворота, які вели в сторону Новополонного. Сюди були підтягнуті основні сили козацько-селянського війська, під натиском якого поляки відступили".

Підземні ходи під нашим сивочолим містом зберігають ще багато таємниць.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь