A A A K K K
для людей із порушенням зору
Виконавчий комітет
Полонської міської ради територіальної громади
Хмельницька область, Шепетівський район
Офіційний сайт
40220859@mail.gov.ua
тел: 2-01-40; 0979110328

Перші літописні згадки

Стосовно першої згадки про Полонне і Іпатіївский і Лаврентіївський літописи пишуть про те, що у 1169 році половці, заглибившись у володіння Київського князівства, дійшли до міста Полонного, яке належало київській Десятинній церкві: «Половцѣ ѣхаша за Къıѥвъ воѥватъ и приѣхаша к Полному къ ст҃ѣи Бц҃ѣ граду к десѧтиньному … и взѧша села безъ оутеча с людми с мужи и с женами конѣ и скотъı и ѡвцѣ погнаша в Половцѣ» (Половці поїхали за Київ воювати, і приїхали до Полоного, до города святої Богородиці Десятинної, ... і взяли сіл без ліку з людьми, і з чоловіками, і з жінками. І коні, і худобу, і овець погнали вони в Половеччину) . В літописі чітко сказано, що половці не взяли міста, а лише нещадно пограбували околиці. Далі йде опис подій, де київський воєвода наздоганяє половців і з невеликою кількістю воїнів наголову розбиває кочівників і з допомогою Богородиці визволяє весь полон. Але 1169 рік – це зовсім не 996, який, власне, і вважається роком першої згадки про Полонне. Розгадка ховається в тих же літописах. З попередніх подій, висвітлених в літописах відомо, що в 996 році Володимир Великий завершив будівництво Десятинної церкви і приписав їй десяту частину своїх «градів» (міст). Серед них було і Полонне, недарма літописець називає його «святої Богородиці град Десятинний». Жодне інше місто Київської Русі не удостоїлося честі бути названим «Десятинним» градом.

 

 

Археологічні дослідження 1992-1993 років , проведені в Полонному археологічною експедицією Кам'янець-Подільського педагогічного інституту під керівництвом Винокура І.С., підтвердили існування укріпленого городища площею приблизно 8,2 га в X-XIII ст. Під час проведення міжнародної науково-практичної конференції 15-17 червня 1995 року «Місту Полонному — 1000 років» академік Іон Винокур заявив наступне: «Що ж стосується історії Полонного епохи Київської Русі, то, крім літописних згадок про місто, ми маємо на основі археологічних розвідкових робіт 1992–1993 років матеріали, які датуються від Х до ХІІІ століть… …Саме з 996 роком можна пов'язати найдавнішу згадку про Полонне».

 

Розповідь про половецький напад і дії київського воєводи не залишають сумніву у приналежності міста до Київського князівства. Наступна літописна згадка підтверджує це – в 1170 році князь Володимир Мстиславович був у Полоному. Попередня розповідь літописця вказує, що поселився він у місті з дозволу Мстислава Ізяславича, на ту пору - Великого князя Київського. Коли ж місто стало складовою частиною Волинського князівства? Літопис дає чітку і недвозначну відповідь на це запитання.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь