Полонський парк

Полонський парк - пам'ятка садово-паркової архітектури загальнодержавного значення.

Розташований у м. Полонному Хмельницької області на правому березі річки Хомори, всього за два кілометри нижче за течією річки від Новоселицького парку. Загальна площа — 37 га. Закладений у першій половині XIX ст. Діонісієм Мак-Клером, ірландським пейзажним архітектором.

Місцевість, на якій розташовано парк, рівнинна, з нахилом в бік річки, біля якої є невеличке штучно створене озерце площею близько 0,8 га. Своєрідний пейзаж утворює сполучення світлих галявин, маленьких гаїв та каскад невеликих мальовничих ставків у північній частині. Головний вхід (у східній частині парку) утворюють чавунна брама та хвіртка з кам'яними стовпами.

Головна алея, що зв'язує основний вхід у парк із центральною частиною, прямолінійна і має довжину близько 100 м. Дві компактні групи хвойних дерев, розташовані симетрично з обох боків алеї і надають своєрідності центральній частині парку. Друга в'їздна дорога проходить паралельно центральній, на відстані близько 150 м південніше, і веде до ряду господарських будівель. Стара акацієва алея, що розпочинається старезним в'язом і сполучає її з алеєю що веде від головного входу.

Полонський професійний аграрний ліцей, розташований на території парку, справляє враження капітальної, дещо помпезної споруди. Будівля цегляна, двоповерхова, з цоколем, побудована у формі літери «Т». Ризаліт включає досить глибоку, високу і квадратну нішу, в яку вбудовано два стовпи, що поділяють нішу, на три глибокі отвори і слугують для кріплення балкону і високого фронтону п'ятикутної форми.

Головний корпус ліцею розташований у приблизно геометричному центрі парку. Головна в'їздна алея, палац і три будинки розташовані на центральній осі, яка умовно ділить парк на праву (північну) та ліву (південну) частини.

Південна частина парку обмежована земляним валом, що зберігся частково і місцями досягає 0,5 м. Він обсаджений рядом ялин. Тут сконцентровані всі будівлі. За головним корпусом (із західного боку), зростає солітер ялини звичайної (діаметр стовбура 81,8 см), біогрупа старих акацій переходить у невелику діброву на березі річки. Старими акаціями висаджений і стрімкий схил річки Хомори.

Північна частина парку створена пейзажними засобами як у плануванні доріг, так і в розташуванні дерев, лише по її східній межі проходить алея із чотирьох рядів ялини звичайної. Їх вічнозелені крони поряд з декоративними виконують вітрозахисні функції забезпечуючи сприятливіші умови для плодових садів. Посадки дерев досить добре збереглися і формують щільні зелені стіни.

Північною межею парку є ланцюжок з чотирьох ставків, які каскадом спускаються до звивистого берега р.Хомора. Останній є найбільшим і наймальовничішим. У місці його переходу в річку є старий місток на чотириметровій дамбі з чавунною ажурною загорожею.

Оригінальність планування Полонського парку полягає в тому, що вся композиція південної частини парку вирішується навколо трьох галявин.

Найбільшою є галявина, розташована паралельно головній в'їздній алеї, по периметру якої ростуть різні види кленів: гостролистий, ясенелистий, польовий, клен-явір, а також граби, берези та унікальний екземпляр граба звичайного розсіченої форми (висотою 8 м та діаметром стовбура 71 см). У парку росте близько 50 видів дерев: ялина колюча, в'яз низький, клен Траутфеттера, липа американська, тополі біла та белінська, ясен пухнастий, сніжноягідник білий, бузок звичайний тощо.

Використання території парку аграрним ліцеєм сприяє тому, що парк знаходиться у відносно задовільному стані.

Парк за часів графів Карвіцьких

Тут переплітались лісові, лучні, заплавні і паркові види рослин: лісові дзвіночки, медунка, первоцвіт, зірочник, зеленчук жовтий, лісові суниці, тонконіг, кульбаба, стокротки, жовтець, мітлиця, глуха кропива, півники болотні, чистотіл та інші.

Посеред двору була криниця з цілющою і холодною водою, були дубові жолоби для напування коней, корів, телят. До наших днів в парку збереглися окремі панські нажитки: це склади, зерносховища, льохи, контора економа, але панські покої, на жаль, не збереглися.

Крім того, у пана був великий садок з різноманітними кущами та деревами. Доглядали його садівники Кочек Іван та Грохольський Станіслав, його жінка Розалія, син Богдан та дочка Стася. Жив садівник у двоповерховому будинку над річкою, коло самого садка. Там вирощували полуниці, малину, смородину, аґрус, порічки, сливи, яблука, грушки, вишні, черешні та багато іншого. Слугою в економа був Сікорський Станіслав. Його син Вацлав і невістка Надія, які також працювали на території маєтку.

Як відомо, управляючим був С.Вітковський, в штаті працювало 16 жінок, які доглядали панське господарство. Дбав управляючий і про дренажну систему в садку і на полях, через неї поповнювалися ставки водою.

Західна частина доріжок до річки від «покоїв» була викладена бруківкою, по цих доріжках гуляли пани. Також була облаштована купальня.

В парку ще збереглася двоповерхова хата: 1-ий поверх кам’яно-цегляний, а 2-ий – дерев’яний, це – швейцарка, коло залізної брами. На першому поверсі у приміщенні було три широких вікна: на захід, північ та південь, щоб було видно все, що робиться на території парку, а на другому поверсі жила сім’я швейцара. Біля будинку посаджений гарний садок і збудований льох для домашніх потреб швейцарської сім’ї.

Чужа нога не проходила в парку. Крім того, парк був обгороджений в 1905 – 1910 рр. муром – цегла і залізо. Муляр, який мурував огорожі стіни повинен був покласти за день лише 25 цеглин на вапняному розчині, розведеному білками з яєць. Якщо він клав більше цеглин, то його виганяли з роботи за неякісну кладку. Все робилося добротно і на тривалий час. Парк є нині окрасою міста і його історією.