Дерев'яні церкви Полонного
В Полонному є 9 православних церков:
1) Церква святої Трійці, знаходиться в центрі міста, серед валів колишньої фортеці, була побудована в 1734 році.
2) Церква чудотворної ікони Божої Матері Почаївської, побудована замість трьох скасованих старих церков: Хрестовоздвиженської, Георгіївської і Стрітенської в 1877 році стараннями священика Стефана Хойнацкого.
3) Церква в ім'я св. Петра і Павла, на «Новому місті», побудована в 1775 році.
4) Церква Успіння Божої Матері на Карповщині. Була побудована в 1612 році архімандритом Леонтієм Полянежскім, засновником Полонського Дівочого монастиря, про що свідчать написи над вхідними дверима і на іконі Спасителя. При цій церкві з 1621 року існував жіночий монастир, який в 1868 році був перенесений в село Городище Заславського повіту. Руїни будівель цього монастиря збереглися донині на березі річки Хомори.
5) На острові, утвореному річкою Хоморою, знаходиться старовинна церква Преображення Господнього. Час заснування цієї церкви невідомо. Метричні записи, які зберігаються при ній, йдуть корінням до 1786 року.
6) На Мар'яні знаходиться церква Покрови Пресвятої Богородиці, побудована в 1720 році.
7) У передмісті (Бортниках) є церква Різдва Пресвятої Богородиці, побудована в 1729 році.
Поміж усього іншого, в Полонному є дві цвинтарні церкви:
8) на кладовищі у Новому місті - церква Воскресіння Христового, побудована в 1874 році священиком Матвієм Сольським.
9) на Почаєво-Богородицькому кладовищі, церква преподобних Іова Почаївського і Феодора князя Острозького, побудована в 1881 році стараннями священика Стефана Хойнацкого, який влаштував під церквою похоронний склеп для свого сімейства.
Троїцька церква
Церква Святої Трійці - православна церква в місті Полонному. Збудована в 1734 році. Знищена в 1937 році. З 2005 року відбудовується громадою Української православної церкви — Київського патріархату.
Побудову дерев'яної церкви Святої Трійці було закінчено в 1734 році. Розташовувалась вона в центральній частині Полонного, серед валів фортеці. На лутці дверей було написано (згідно з Г. Г. Павлуцьким): «Благодатию Всесвятаго и Животворящаго Духа создася храм сей Пресвятые Тройцы року от создания мира 7242, от воплощения же Бога Слова 1734, за прилежание и старание рабов Божиих (следуют имена создателей храма)… и всего о Христе стараго яко и молодаго братства».
В 1832 році був зроблений ремонт церкви, але зовнішній вигляд залишився практично незмінним. Троїцька церква - дерев'яна (дубова), триверха, крита бляхою.
План церкви і всі її найголовніші форми в конструктивному відношенні збереглися в первісному вигляді. Зміни відбулися лише в тому, що церква в 1832 році піднята на кам'яний фундамент, «опасіння» закрито шелевками зовні так, що всередині можна бачити конструкцію стін.
Купола закриті всередині храму: в середньому приміщенні частково, а у вівтарі і західному зрубі абсолютно.
Вівтарний зруб скріплений зв'язками. У західному зрубі, крім хору, поміщається клирос.
Іконостас в церкві - старий, багатоярусний, дерев'яний, позолочений, з багатим різьбленням - представляє зразок старовинного іконостасу зі звичайним розподілом ікон, загальний для всіх церков Південно-західного краю.
Окремо від церкви знаходиться дерев'яна дзвіниця звичайного старовинного двох'ярусного типу.
В XIX ст. до Троїцької церкви були приписані село Правохоморне, хутори Рудня і Дружня, село Майдан-Волянський (тепер частина смт.Понінки) з дерев'яною Михайлівською церквою, село Понінка і село Гута (тепер — смт.Понінка). Тоді парафія налічувала 1011 чоловіків та 972 жінки. Парафія також мала 129 десятин землі, переважно сінокіс і ліс. Певний час при церкві існували дві церковно-приходські школи. Храмовим святом парафії була Трійця — Зелені свята.
З 1872 року керував Троїцькою парафією отець Олександр Данилевич, благочинний третього округу Новоград-Волинського повіту; при церкві були також дяк та пономар. Церква була знищена московським комуністичним режимом в 1937 році.
27 квітня 2005 року в Хмельницькій обласній державній адміністрації була зареєстрована Полонська громада УПЦ (КП). В Полонне запросили священика отця Андрія Моравського. Двоє парафіян із числа засновників громади, Москалюк Юрій та Бученко Лариса пожертвували свою земельну ділянку в центрі міста для відбудови церкви.
Будівництво, березень 2011 року
Земля знаходиться саме на тому місці, де до 1937 року знаходилась Троїцька церква. В жовтні 2005 року було освячено наріжний камінь церкви, що відбудовувалася. За сприяння тодішнього голови Полонської районної держадміністрації, для громади була передана в аренду будівля складу відділу освіти Полонської РДА. За короткий час громада на чолі з отцем Андрієм переобладнала приміщення складу в церкву, освячення якої відбулося у 2006 році Архиє́пископом Хмельни́цьким і Ка́м'янець-Поді́льським Анто́нієм.
Будівництво, липень 2013 року
Троїцька церква є центральною церквою Полонського деканату (благочиння) Хмельницької єпархії УПЦ (КП), а ієрей Андрій Моравський — Полонським благочинним.
Преображенська церква
Коли побудована Преображенська церква, з точністю невідомо. Судячи з конструкції і архітектурної зовнішньої обробки, побудову храму може бути віднесено до XVIII ст.
Даний храм - триверхий, побудований з соснового дерева (товщина стін - 3½ вершка).
План троїцької церкви має три чотирикутних зруби, розташованих в одну лінію, у напрямку від сходу на захід, причому вівтар має відрізані кути. До західної частини храму примикає невеликий притвор. Навколо храму йде «опасіння».
Побудова куполів відрізняється своєрідністю: кожна вежа має свою особливу систему. Церква вкрита білою бляхою.
Окремо від храму ще існує красива дерев'яна двоярусна дзвіниця, що збереглася в своєму давньому вигляді.
Успенська церква
Успенська церква - дерев'яна (соснова), з трьома куполами.
Успенська церква – добре збережений зразок церковної споруди початку XVII століття.
План представляє з'єднання трьох чотирикутників. Напис «1612», який вказує на час побудови храму, знаходиться всередині церкви на верхньому одвірку південних дверей.
Цей пам'ятник гідний особливої уваги. В ньому зустрічаються всі своєрідні архітектурні особливості, властиві будівлям того часу. Тому Успенський храм може вважатися взірцем усталеного архітектурного стилю і мимоволі змушує припускати існування на півдні Росії більш древніх будівель, які не дійшли до нас і які могли показати як початки цього стилю, так і поступовий його розвиток.
Церква Покрови Пресвятої Богородиці
Покровська церква є одним із старовинних православних храмів міста Полонного, що зберігся до нашого часу. Ця побудова оновлена, реставрована. Церква випадково вціліла в період репресій, виходячи з об’єктивних умов того часу. В церковних документах вказана назва «Церковь во имя Покрова Пресвятой Богородицы».
Церква дерев’яна, побудована в 1910 р. на фундаменті попередньої церкви, яка мала 60 десятин землі, а пізніше – 88 десятин. Приміщення велике, гарно прикрашене. Обслуговували церкву батюшка і дяк. При церкві була церковнопарафіяльна школа в окремому приміщенні. Від губернії церква була в 100 верстах. Проіснувала вона до 1937 року., до приходу на Полонські землі комуністичної влади. Отця Йосипа Матусєвича, який тут працював, у цьому ж році репресували і вислали на Калиму, де в 1940 році він помер.
При церкві була дзвіниця, яку зруйнували в 1937 році, а саме приміщення церкви дивом врятувалось, його голова колгоспу села Горошки використав під зерносховище. Під час війни 1941 – 1945 рр. німці використовували приміщення як стайню для коней. Її було відкрито для богослужіння в 1945 р., які проводив батюшка Володимир Чалюк, який багато зусиль доклав разом з парафіянами для відбудови церкви. З 1958 р. до 1959 р. службу Божу справляв отець Михайло Жолкевич, а з 1959 р. до 1981 р. служив службу Божу отець Валентин Михайлович Давидовський. З 1982 р. до 1983 р. при церкві працював отець Микола Миколайович Бойко. Пізніше, з 1993 р., у Покровській церкві працює отець Андрій Іванович Лобас.
Церква знаходиться в районі міста, що називається «Мар’яном», за адресою: вул. Лесі Українки, 234, навпроти школи №4.