Виконавчий комітет
Полонської міської ради територіальної громади
Хмельницька область, Шепетівський район
Офіційний сайт
40220859@mail.gov.ua
тел: 2-01-40; 0979110328

Вступ до вишів за мультипредметним тестом: як він відбуватиметься на Хмельниччині

Дата: 16.05.2022 09:23
Кількість переглядів: 441

Цього року одноразово змінено алгоритм вступу до закладів вищої освіти. Замість традиційного ЗНО абітурієнти складатимуть національний мультипредметний тест. Про механізми проведення тестування в умовах воєнного стану та процедуру вступу Суспільному ексклюзивно розповіла директорка Департаменту освіти, науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА Дарія Басюк.

Фото без описуМісця для складання мультитесту – школи з бомбосховищами та швидкісним Інтернетом

- Як проходитиме тестування на Хмельниччині?

- Департамент науки, освіти, молоді та спорту Хмельницької ОДА працює над цією проблемою декілька місяців. Першочерговим завданням для нас було забезпечити місця для проведення тестування. Потрібно було обрати школи в тих містах, де найбільше випускників, які мають відповідні умови, зокрема, бомбосховище, та комп’ютерну техніку з швидкісним Інтернетом. В Хмельницькій області було запропоновано спочатку три міста, ми наполягли на п’яти. У цих містах було обрано 14 пунктів тестування - шкіл, які мають відповідне обладнання і бомбосховище. Таким чином мешканці Хмельниччини і ті, хто зараз є тимчасово переміщеними особами, можуть обрати пункт тестування у таких містах, як Хмельницький, Кам`янець-Подільський, Шепетівка, Дунаївці або Славута.

Наразі вирішується питання, яким чином доставити дітей до місць здачі мультипредметного тесту. Маємо позитивні рішення щодо групової доставки випускників, що дасть економію коштів, тим паче при нинішніх проблемах з пальним.

- Скільки дітей у Хмельницькій області зареєструвалося на тестування?

- Якщо говорити про кількість зареєстрованих на національний мультипредметний тест, то їх уже понад 12800. Тобто, значна кількість дітей хоче складати ці тести і хоче вступати до вишів України, що мене особисто дуже радує, оскільки ми знаємо, яка зараз велика конкуренція між українськими і європейськими вузами. Але також ми знаємо, що чимало відомих українських вузів готові навчати студентів на території західної та центральної України. Тому, я думаю, батькам і випускникам варто зосередитися на тому, що, в принципі, цьогоріч дійсно вступ до вузів спрощено. І кожен бажаючий може максимально підготуватися до здачі тесту. Зараз є курси при вишах, при незалежних освітніх організаціях, громадських організаціях, я вже не кажу про комерційні курси, де можна підготуватися і досить успішно скласти тест.

Хоча, насправді дітям важко зорієнтуватися, важко зорієнтуватися батькам. Справа в тому, що багато вишів за кордоном пропонують свої послуги без ЗНО. Багато готувалися до вступу в медичні виші, на біологічні факультети, де профільним предметом була хімія, біологія. Зараз перелік предметів - це українська мова, історія України, математика. І, направду, деякі випускники «переформатовуються». Але, на щастя, не є таким високим рівень складності тесту. Я думаю, що він абсолютно доступний всім бажаючим.

Великим позитивом, як на мене, є те, що збільшили тривалість національного мультипредметного тесту - з 90 до 120 хвилин. Протягом двох годин, думаю, цілком реально відповісти на ці запитання, які будуть підготовлені Центром оцінювання якості освіти. Таким чином, задача зараз кожного випускника – зосередитися на підготовці до цих трьох предметів і організувати свою реєстрацію. Реєстрація була відкрита з 9 квітня і вже всі фактично зареєстровані, в особисті кабінети випускників уже надходять повідомлення про те, що вони можуть обрати пункт тестування.

Я дуже сподіваюся, що всі понад 12800 наших учнів 11-го класу здадуть тест ефективно. І бажаю їм тільки успіху.

- А скільки випускників-переселенців зареєструвалися для проходження тесту?

- Якщо говорити про тих випускників, які зареєструвалися на складання мультипредметного тесту на території Хмельниччини, то переселенців серед них понад 200. Тобто, в основному, в нас зареєструвалися на складання тесту жителі Хмельниччини.

- Ви говорили про те, що приміщення мають бути обладнані сховищами. Напрацьований механізм переривання складання тесту у випадку повітряної тривоги?

- Так, звичайно. В нормативних документах Міністерства освіти чітко вказано, що, якщо є повітряна тривога, значить, тут же тест переривається. Всіх учасників - і викладачів, і учнів, заводять в укриття. І тест продовжується після відміни повітряної тривоги.

- А дати складання тесту вже визначені?

- З датами складання тесту є певні проблеми. Попередньо було визначено з 1 по 14 липня. Тобто, перші 10 робочих днів липня. Зараз є інформація Міністерства освіти і науки, що дати будуть трохи перенесені, орієнтовно десь на 3-5 липня. Але ми хочемо зорієнтувати випускників, що вони повинні в своїх електронних кабінетах якомога швидше зареєструватися і якомога швидше здати тест. Фактично, сертифікат про національний мультипредметний тест повинен бути станом на 1 серпня уже в електронному кабінеті, щоб можна було оперативно подати документи для вступу у вузи.

- Ви сказали, що зареєстровано понад 12800 випускників. У порівнянні з минулим роком це більше чи менше?

- Це трохи менше, але це досить нормальні показники.

Курсів з підготовки до тестування та тренінгів для вступників є достатньо

- На сайті департаменту оприлюднили інформацію про підготовчі курси від Кам`янець-Подільського університету. Ще якісь вузи проводять такі курси?

- Кам`янець-Подільський університет дуже активно в цьому напрямку працює. Таку ж роботу проводять Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія, Хмельницький національний університет та інші виші.

- До цих курсів ще можна долучитися, якщо вони вже розпочалися?

- Так, звичайно, це не є проблемою. Це і в рамках нашого освітнього хабу Хмельниччини, і в інтересах кожного з вишів. Тому, думаю, немає жодних проблем. Кожен бажаючий може долучитися до цих курсів онлайн. Також, при нагоді, хочу сказати, що необхідним елементом для вступу зараз є мотиваційний лист. І багато вишів Хмельниччини пропонують якраз невеликі такі тренінги з написання мотиваційних листів. Тож абітурієнти та їхні батьки можуть також підключатися до таких тренінгів. Або, навіть, адміністрація школи може запросити таких тренерів-викладачів до себе, і тоді буде проведений тренінг, де розкажуть все детально, яким чином написати мотиваційний лист.

- Яким чином можна запросити такого тренера?

- Звертайтеся в наш департамент, освітні хаби, звертайтеся до Кам`янець-Подільського національного університету, Хмельницького національного університету, Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту... Практично кожен виш пропонує такі тренінги.

- А яка тривалість онлайн-курсів з підготовки до мультипредметного тесту?

- Думаю, це в кожному випадку індивідуально. Тобто, три предмети, в принципі, пройти інтенсивно – це не так просто. Якщо це така повноцінна підготовка, думаю, вона не менше місяця повинна тривати. Але завжди програму індивідуально розробляє вуз. І це в кожному випадку буде і програма, скажімо так, авторська. В кожному виші вона своя.

Навчатися на бюджеті не буде великою проблемою

- Говорячи вже про вступну кампанію, скільки закладів профтехосвіти і скільки закладів вищої освіти готові прийняти студентів?

- Практично всі заклади Хмельниччини відкриті для абітурієнтів. Зараз активно проходить профорієнтаційна робота. 23 заклади професійної тапрофесійно-технічної освіти, 14 закладів фахової передвищої освіти, 12 наших рідних вишів - вони всі зацікавлені в абітурієнтах. Хоча, підкреслюю, ситуація є складною. І зараз якраз війна покаже рівень кожного закладу, рівень його конкурентноздатності, рівень його престижу серед місцевого населення і серед евакуйованого населення. Тобто, я думаю, що ця вступна кампанія буде для вишів дуже і дуже непростою.

- Чи уже визначені спеціальності державного та регіонального замовлення?

- Так, спеціальності визначені і подані заявки на обсяги державного замовлення, але остаточного погодження ще немає. Також немає остаточного погодження і регіонального замовлення. Ми розуміємо, що обсяги фінансування будуть сильно залежати від стану державного та обласного бюджетів. Думаю, зараз ніхто не може дати остаточної відповіді, тому що ми повинні зважати на те, що саме буде потрібно тут, які у нас будуть пропозиції, які у нас будуть заявки підприємств ( і наших, і переміщених), і який буде взагалі попит серед абітурієнтів.

- Про які спеціальності зараз може йти мова, які найбільш затребувані?

- Спеціальностей багато. Це, перш за все, освітні спеціальності. Також будемо підтримувати IT-спеціальності. У нас, наприклад, в освітньому хабі на ці курсі уже конкурс – на одне місце 3-5 бажаючих. Направду, люди хочуть мати IT-освіту, яка забезпечує і дохід, і дуже гарну мобільність. Так само величезний попит на виробничі кваліфікації - такі, як швачка, перукар, манікюрник. Гадаю, величезним попитом будуть користуватися технологічні та інженерно-технічні спеціальності, тому що ми розуміємо, що військово-промисловий комплекс, якого потребує Україна зараз на високому рівні, потребує і відповідних фахівців. І треба згадати про економістів та менеджерів, оскільки фактично це ті, хто має економічно ефективно керувати підприємствами, і вони також повинні мати відповідну до сучасних умов кваліфікацію.

Хочу сказати, що Міністерством освіти і науки прийнята стратегія розвитку вищої освіти, яка передбачає оптимізацію мережі вузів. І це орієнтує освітянську спільноту, особливо закладів вищої освіти, на те, щоб шукати ті ніші, які потрібні в сучасних ринкових умовах, які потрібні в нашому регіоні. Змушує дослухатися до попиту абітурієнтів, до потреб ринку, оскільки, навіть такі спеціальності, які пов’язані з дизайном, фотографією, хенд-мейдом, мистецтвом - вони також сьогодні мають свій попит. Я, до прикладу, сама з великою приємністю пройшла курси і нещодавно отримала сертифікат з флористики. Скажімо, це освіта не для заробітку, але це та сама реалізація концепції освіти упродовж життя, яка зараз потрібна і актуальна.

- А що зараз з так званими «кон’юнктурними» спеціальностями?

- Спеціальності, які користуються величезним попитом – це, до прикладу, медичний інститут, медичні університети і всі професії, пов’язані з медициною. Це спеціальності, знову ж таки, IT-профілю. Це спеціальності, пов’язані з маркетингом. Впринципі, у будь-якому виші і в будь-якому регіоні завжди є в переліку ті спеціальності, на які конкурс перевищує півтори особи на місце або дві особи на місце. Це відноситься до поняття кон`юктурна спеціальність. Разом з тим, все таки обсяги ліцензованих вузів зараз достатньо великі, і мені здається, що кожен, хто вирішив навчатися в Україні, знайде для себе можливість навчання за кошти, або державного, або регіонального замовлення. Тому я хочу зорієнтувати зараз на здачу національного мультипредметного тесту, на максимальну підготовку до цього тесту, а не на те, щоб шукати місце у вузі за державним або регіональним замовленням. Я не думаю, що в нинішніх умовах це буде великою проблемою.

- Що ще необхідно для вступу, окрім сертифікату про мультитест?

- Якщо ми говоримо про бюджетну форму навчання, то для вступу на бакалаврат потрібно написати заяву, мотиваційний лист і подати результат національного мультипредметного тесту. Якщо ми говоримо про творчі спеціальності, то там потрібна, крім вищезгаданих документів, ще й участь у творчому конкурсі. Якщо є бажаючі вступити до магістратури, то треба буде здавати те, що ми раніше називали ЄВІ - це тест з англійської мови і зараз введено для багатьох спеціальностей тест з навчальної компетентності. Тобто, окрім заяви та мотиваційного листа, ще й доведеться пройти таке коротке випробовування. Можна дискутувати стосовно доцільності цього випробовування, але, по факту, воно є і затверджене наказом Міністерства освіти.

До теми

Мультипредметний тест – це максимально спрощене ЗНО

Цьогоріч в умовах війни в Україні вперше не проводитимуть повномасштабне зовнішнє незалежне оцінювання, його замінять національним мультипредметним тестом, розповіла Суспільному методистка Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти Ірина Ковальчук.

«Діти втрачали навчальний процес, тож ми повинні дозволити їм вступити до закладів вищої освіти за дещо спрощеною процедурою. Але для того, щоб запобігти корупційній складовій під час вступу, Міністерство освіти та науки України разом з Українським центром оцінювання якості освіти запропонували замість традиційних тестів, які передбачали тестові зошити з усіх предметів, провести лише багатофункціональний мінітест. Він складатиметься з трьох частин – української мови, історії України і математики, яка була винесена обов’язковим предметом при складанні державної підсумкової атестації. Кожен з цих розділів матиме по 20 питань. Наразі Український центр оцінювання якості освіти дав характеристику сертифікаційної роботи з української мови. 15 тестових завдань з української мови будуть мати спрощену форму тестових завдань – треба буде обрати одну правильну відповідь з чотирьох. Ще 5 завдань будуть на встановлення відповідності. Тобто, завдання будуть легкої і середньої складності. Наразі ми чекаємо від Українського центру оцінювання якості освіти характеристик сертифікаційних робіт з історії України і математики», - розповідає Ірина Ковальчук.

За її словами, завдання будуть оцінюватися відповідно до схем, що пропонуються для учасників ЗНО минулих років. Наприклад, каже Ірина Ковальчук, якщо це надання однієї відповіді із запропонованих – нараховується 1 бал, якщо це завдання на відповідність - 1 бал за кожну правильно встановлену пару.

«Після проведення тестування, одразу можна буде побачити кількість набраних балів, але потім тестові бали переводитимуться за шкалою 100-200, бо при вступі в заклади вищої освіти залишається оцінювання за 200-бальною шкалою», - говорить Ірина Ковальчук.

Суспільне

Відео


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь