Служба безпеки України Інформує: "ВІДКРИВАЄМО КІБЕРФРОНТ"

Дата: 28.02.2022 14:08

????????ВІДКРИВАЄМО КІБЕРФРОНТ ??

Допомагайте українським кіберам зламувати ресурси окупантів!
За минулі дні ми отримали багато корисної інформації про переміщення ворога та його ДРГ. Завдяки вам чимало окупантів було знищено!
А від сьогодні у чат-боті https://t.me/stop_russian_war_bot з’явилася нова функція – для боротьби на кіберфронті.

Якщо ви помітили будь-які вразливі точки у кіберзахисті російських об’єктів (баги, бекдори, входи, логіни та паролі) – обов’язково повідомляйте про них чат-боту.

Це можуть бути вразливості в електронній пошті, вебсайтах, онлайн-банкінгу, системах управління, комп`ютерних мережах, центрах сертифікації, ключах, месенджерах, соцмережах.

Українські кіберфахівці використають цю інформацію, щоб боротися з окупантом!

Функція передачі таких даних доступна у розділі чат-боту «Кіберфронт».

Зупинимо російські війська разом – на нашій землі і в нашому кіберпросторі! ????????

#кіберспротив

#СТОЇМО

#ЗупинимоОкупантів

#stoprussia

CYBER FRONT IS NOW OPEN!

Help Ukrainian cyber experts hack occupant's platforms!

Over the past few days, we have received a lot of invaluable information about enemy forces redeployments and its sabotage groups. You helped liquidate many occupants and destroy their equipment.

As of today, a new feature is available in the chatbot @stop_russian_war_bot. This time you can fight together with us on the cyber front.

If you possess any information regarding vulnerabilities in Russian cyber defenses (bugs, backdoors, credentials), please report it via the chatbot immediately.

These may include emails, web-sites, online-banking, command and control systems, computer networks, certification centers, keys, messengers, social networks, etc.

Ukrainian cyber experts will use your information to fight against the occupant!

This feature is available in cyber front section.

Let's stop Russian forces together on our soil and in the cyber space!