Виконавчий комітет
Полонської міської ради територіальної громади
Хмельницька область, Шепетівський район
Офіційний сайт
40220859@mail.gov.ua
тел: 2-01-40; 0979110328

Легальне працевлаштування молоді в Україні

Дата: 18.08.2021 08:30
Кількість переглядів: 396

Щороку 12 серпня у світі відзначається Міжнародний день молоді, який був встановлений Генеральною Асамблеєю ООН 17 грудня 1999 року за пропозицією Всесвітньої конференції міністрів у справах молоді, що відбулася в Лісабоні 8-12 серпня 1998 року (A/RES/54/120). Це свято вперше відзначили у 2000 році, а його метою є підвищення поінформованості людей та привернення їх уваги до проблем молоді у різних сферах життя, в тому числі і при працевлаштуванні.

Відповідно до указу Президента України від 28 липня 2021 року №333/2021 «Про День молоді» з 2022 року День молоді в Україні буде відзначатися теж 12 серпня.

Так, за статистичною інформацією, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Державного центру зайнятості (https://www.dcz.gov.ua), станом на 1 липня поточного року офіційний статус безробітного у віці до 35 років мали 92 200 наших співвітчизників. Ці цифри стосуються лише тих, хто звернувся до відповідних центрів зайнятості за отриманням офіційного статусу безробітного, але насправді серед працездатної молоді тих, хто з тих чи інших причин не може або не хоче офіційно працевлаштуватися Україні, значно більше.

Невірно обрана професія, відсутність практичного досвіду, невелика пропонована роботодавцями зарплатня та бажання молодих людей швидко заробити грошей за кордоном, небажання роботодавців працевлаштовувати молодь через додаткові законодавчі гарантії та пільги для цієї категорії працівників – це лише деякі з проблем, що стосуються легального працевлаштування молоді в Україні.

 

Статтею 43 Конституції України визначено, що  кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Молодь (молоді особи) – особи віком від 14 до 35 років, які є громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (стаття 1 Закону України «Про основні засади молодіжної політики»). Фото без опису

Відповідно до Конституції України, Кодексу законів про працю України (далі – КЗПП), Законів України «Про основні засади молодіжної політики», «Про зайнятість населення», «Про відпустки» молоді працівники мають додаткові гарантії при працевлаштуванні (надання першого робочого місця, стажування, відсутність випробування та інші). Також законодавством встановлено пільги неповнолітнім працівникам в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці.

 

Статтею 22 Закону України «Про основні засади молодіжної політики» визначено особливі гарантії молоді у сфері зайнятості та підприємництва:

держава забезпечує працездатній молоді надання першого робочого місця на строк не менше 2 років після закінчення або припинення навчання в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби. Дворічний строк першого робочого місця обчислюється з урахуванням часу роботи молодої особи до призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу;

держава гарантує надання роботи за фахом на період не менше 3 років молодим спеціалістам – випускникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти державної та комунальної форм власності, потреба в яких була визначена державним замовленням.

Положення про надання першого робочого місця молоді містяться також у статті 197 КЗПП.  Так, працездатній молоді – громадянам України віком від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання у загальноосвітніх, професійних навчально-виховних і вищих навчальних закладах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби надається перше робоче місце на строк не менше 2 років. Молодим спеціалістам – випускникам державних навчальних закладів, потреба в яких раніше була заявлена підприємствами, установами, організаціями, надається робота за фахом на період не менше 3 років.

 

Відповідно до статті 26 КЗПП випробування не встановлюється при прийнятті на роботу:

неповнолітніх

молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;

молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів.

Захист трудових прав неповнолітніх

Неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

 

Вік, з якого допускається прийняття на роботу неповнолітніх:

з 16 років;

з 15 років допускається (за згодою одного із батьків або особи, що його замінює);

з 14 років (учнів для виконання легкої роботи у вільний від навчання час за згодою одного з батьків або особи, що його замінює).

 

Особливості при працевлаштуванні неповнолітніх:

неповнолітня особа обов’язково повинна пройти медичний огляді надати роботодавцю медичний висновок про відсутність протипоказань для участі в трудовій діяльності. В подальшому особа повинна проходити кожного року обов’язковий профілактичний медичний огляд до досягнення 21-річного віку (ст. 191 КЗпП);

з неповнолітньою особою трудовий договір обов’язково укладається у письмовій формі. При оформленні трудового договору особа, що не досягла 16 років і не має паспорта, повинна надати роботодавцю свідоцтво про народження;

неповнолітнім особам під час прийому на роботу випробувальний термін не встановлюється.

на кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження.

 

Роботи, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх:

важкі роботи;

роботи із шкідливими умовами праці;

роботи із небезпечними умовами праці;

підземні роботи;

роботи, що передбачають підіймання і переміщення речей, маса яких

перевищує встановлені для неповнолітніх граничні норми;

нічні роботи;

надурочні роботи;

роботи у вихідні дні.

 

Тривалість робочого часу для неповнолітніх (скорочена!):

для працівників віком від 16 до 18 років– 36 годин на тиждень;

для осіб віком від 15 до 16 років– 24 години на тиждень;

для учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул, – 24 години на тиждень;

для учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, – не більше половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої для осіб відповідного віку.

 

Заробітна плата неповнолітнім при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

 

Відпустки неповнолітніх:

тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день.

щорічні відпустки надаються у зручний для них час;

щорічні відпустки працівникам у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації;

діти, які працюють продовжують навчання, мають право на додаткові оплачувані відпустки, які надаються їм для складання іспитів.

 

Звільнення неповнолітніх.

Звільнення працівників молодше вісімнадцяти років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей.

Роботодавець зобов’язаний здійснювати працевлаштування неповнолітніх працівників в випадках їх звільнення:

у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи;

у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;

за умов зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності кадрів або штату працівників, банкрутства.

Якщо продовження роботи неповнолітнього працівника загрожує його здоров’ю або порушує його законні інтереси, батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім.

 

За захистом своїх трудових прав слід звертатися до:

профспілки(якщо така є на підприємстві);

органів національної поліції;

ГУ Державної служби України з питань праці, яка в тому числі здійснюєнагляд та контроль за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення;

суду. Статтею 55 Конституії України Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб;

Уповноваженого ВРУ з прав людини. Кожен має право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних