Здоров'я завжди на першому місці!
Епідемічний сезон грипу та ГРВІ триває орієнтовно з вересня-жовтня по березень-квітень кожного року. За даними Центру громадського здоров’я України в Україні із 2 жовтня до 10 грудня 2023 року на ГРВІ перехворіло 1,5 млн людей (4%),що на 39,3% більше показника за аналогічний період сезону 2022–2023 років. Питома вага дітей серед захворілих осіб становить 56,1%.
Серед позитивних результатів лабораторних досліджень домінують віруси SARS-CoV-2 (98,5%), в інших випадках визначено віруси грипу та інших захворювань респіраторної групи (парагрипу, аденовіруси, RS-віруси, риновіруси, бокавіруси, метапневмовіруси)..
За останній тиждень на ГРВІ захворіло 155 539 осіб, із них 84 823 — діти віком до 17 років (54,5%). Інтенсивний показник захворюваності становить 432,2 на 100 000 населення, що на 10,5% менше епідемічного порога, розрахованого для України.
Захворюваність на ГРВІ в Хмельницькій області зросла в 1,5 рази у порівнянні із попереднім тижнем. Захворіло 8349 осіб, інтенсивний показник перевищив пороговий рівень на 5,39%, і це найвищий рівень захворюваності з початку епідсезону. Найбільш інтенсивно захворюваність зросла у віковій групі від 5 до 14років (в 1,6 разів) тобто серед школярів.
В Полонській та Понінківській громадах показник захворюваності за тиждень складає 465,8 на 100 тисяч населення. Всього захворіло – 197 осіб, із них 133 діти, що становить 67,5%,найбільш вразливою групою є діти віком від 5 – 14 років. 16 хворих госпіталізовано до стаціонару, що становить 8,1%.
Першими клінічними ознаками респіраторної інфекції є різке підвищення температури тіла більше 38°С; головний біль, біль у м’язах, біль у горлі; кашель, нежить, в окремих випадках — блювота і діарея. При перших ознаках захворювання радимо звернутися до лікаря.
Гострі респіраторні вірусні інфекції передаються переважно через контакт із зараженою людиною або зараженими поверхнями. Віруси можуть передаватися повітряно-крапельним шляхом у вигляді невеличких частинок, які можуть бути вдихнуті людиною в результаті кашлю, чхання або розмови хворого. Це особливо актуально в обмежених або закритих приміщеннях.
Також можлива передача вірусів при прямому фізичному контакті з зараженою людиною, наприклад, рукостискання, поцілунки та при контакті із зараженими поверхнями. Віруси можуть жити на поверхнях, таких як дверні ручки, ліжка, рушники та інші предмети. Якщо ви торкаєтеся зараженої поверхні і потім торкаєтеся свого обличчя, особливо очей, носа або рота, інфекція може потрапити в ваш організм.
Профілактика грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій включає ряд заходів, які допомагають зменшити ризик зараження і поширення вірусів. Ось деякі рекомендації:
Одним з найефективніших способів захисту від грипу є вакцинація. Регулярна вакцинація дозволяє зменшити ризик зараження та тяжкого перебігу інфекції.
Регулярне миття рук: Мийте руки водою та милом протягом щонайменше 20 секунд, особливо після відвідування громадських місць, використання грошей чи контакту з іншими людьми.
Використання антисептиків для рук: Якщо вода і мило не доступні, використовуйте антисептичні засоби для рук з алкоголем.
Уникання контакту з хворими: Уникайте близького контакту з людьми, які мають симптоми грипу чи ГРВІ. Якщо ви самі хворієте, залишайтеся вдома, щоб уникнути передачі інфекції іншим.
Особиста гігієна: Уникайте торкання обличчя, особливо очей, носа та рота, руками без попереднього миття.
Етикет кашлю та чхання: Закривайте рот і ніс одноразовим носовим платком чи ліктем при кашлі чи чханні. Викидайте використаний платок в смітник і мийте руки.
Здоровий спосіб життя, включаючи збалансоване харчування, регулярну фізичну активність та достатню кількість сну, сприяє зміцненню імунітету.
Пам'ятай, краще запобігти, ніж лікувати!
Полонське відділення
ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ»