Що потрібно знати про гепатит А
Полонське відділення ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що епідемічна ситуація з вірусного гепатиту А в Хмельницькій області та на території Полонської і Понінківської територіальних громад благополучна. Реєструються спорадичні випадки захворювання - з початку року 5 випадків, у минулому році – 2 випадки.
На сьогодні спалах вірусного гепатиту А зафіксований лише у Вінницькій області, де зареєстровано понад 280 випадків гепатиту, у решті областей поодинокі випадки. Станом на листопад поточного року випадки гепатиту А зафіксовані у Тернопільській, Закарпатській, Дніпропетровській, Івано-Франківській областях.
Гепатит А, або як його ще називають — хвороба Боткіна, це гостра інфекційна хвороба з ураженням печінки. Джерелом інфекції є хвора людина. Існує три шляхи передачі вірусу — через воду, харчові продукти та під час побутових контактів. Зокрема, хвороба може передаватися через брудні руки й речі. Але найчастіше спалахи гепатиту А пов’язані саме внаслідок споживання забрудненої води, рідше — харчів.
Найпоширеніші симптоми вірусного гепатиту: слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, потемніння сечі та пожовтіння очей і шкіри. Варто звернути увагу на характерний симтом вірусного гепатиту А — зміна кольору сечі, яка стає дуже темною (колір пива), та калу (майже білий).
Хвора людина заразна до моменту пожовтіння шкіри. Тоді хворий може інфікувати оточуючих при близькому контакті, користуючись спільними предметами. Вірус гепатиту А може довго зберігатися на різних об’єктах: у воді — від трьох до десяти місяців залежно від температури; у фекаліях впродовж 30 діб. Вірус гепатиту гине після 5 хвилин кип’ятіння.
Стосовно профілактики гепатиту А, то тут важливо дотримуватися правил особистої гігієни, зокрема, ретельно мити руки з милом після відвідування туалету, перед вживанням їжі та після контакту зі сміттям, у дитячих закладах, школах та інших місцях, де є великі скупчення людей, потрібно забезпечувати доступ до мильних рідин та дезінфікуючих засобів. Також радять кип’ятити воду, якщо вона не бутильована, а, наприклад, з водогону чи криниці. Вірус гепатиту А гине після 5 хвилин кип’ятіння.
Ще одним із методів профілактики — є вакцинація. Її також слушно проводити у випадку виникнення осередків захворювання. Важливо мати такі щеплення для працівників закладів громадського харчування, або підприємств, де виробляються і реалізовуються харчові продукти тощо.
Щодо лікування гепатиту А то слід зауважити, що спеціального лікування не існує. Натомість цей недуг лікують симптоматично.
Після одужання людина має дотримуватись важливих рекомендацій, щоб допомогти печінці повноцінно відновитись. Треба дотримуватись дієти, не вживати алкоголь та бути обережним з гепатотоксичними ліками.
Перехворівши один раз, людина набуває імунітету проти гепатиту А на все життя.
Полонське відділення
ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ»