Правець: що це за хвороба і як від неї захиститися

Дата: 11.07.2023 15:06

Правець - гостре інфекційне захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у грунті, а також у кишковому тракті тварин, не завдаючи їм ніякої шкоди і спокійно потрапляючи в грунт. Збудник надзвичайно стійкий в зовнішньому середовищі. Під час війни ризик травмування зростає в рази, а відсутність умов для нормальної гігієни і обробки ран є ідеальними умовами для зараження. Поранення отримати досить легко, а ось обробити рану можливо не завжди.

Правцем можна інфікуватись в наступних випадках:

• Колоті та глибокі рани – особливо небезпечні;
  • Мікротравми (поранення, уколи гострими предметами, і навіть занозами);
  • Опіки та обмороження;
  • Під час та після пологів;
  • У новонароджених через пуповину, що відрізана нестерильним інструментом;
  • При деяких запальних захворюваннях, коли осередок запалення контактує із навколишнім середовищем (гангрена, абсцеси, виразки та пролежні);
  • Укуси тварин, отруйних комах та павуків.

Правець не передається від людини до людини, але безпечнішим він від цього не стає. Симптоми правця:

• стиснення щелеп;
  • м’язові спазми — часто в шлунку;
  • болісна напруга у всьому тілі;
  • проблеми з ковтанням;
  • «витріщання» очей;
  • головний біль;
  • лихоманка та надмірне потовиділення;
  • зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;
  • неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм);
  • ламкість кісток;
  • ускладнення дихання.

Ускладнення, які може викликати правець:

• закупорка головної або однієї з дрібних гілок легеневої артерії  згустком крові, що потрапив з інших частин тіла через кровообіг (емболія легеневої артерії);
  • пневмонія, легенева інфекція.

Правець може призвести до смерті.

Вакцинація – єдиний шлях до захисту свого здоров’я.

Вакцина, що використовується для захисту від правця є комплексною: до неї входить щеплення від правцю, кашлюка і дифтерії в дитячому віці (вакцина АКДП в 2,4,6,18 місяців) та від правцю і дифтерії (АДП-м в 6 та 16 років і в дорослому віці кожних наступних 10 років). Тобто, для підтримки імунітету проти правця дорослим необхідно ревакцинуватися раз в 10 років.

В державних медичних установах щеплення від правця та дифтерії є безкоштовним.

Це важливо! Якщо від моменту останньої вакцинації пройшло 10 років і більше, або ж ви взагалі не щеплені, зверніться до свого сімейного лікаря і запишіться на вакцинацію.

Звертаю увагу, що громадяни зі статусом внутрішньо переміщеної особи, також мають право на проведення їм вакцинації згідно календаря щеплень в найближчій амбулаторії загальної практики сімейної медицини, якщо вони не отримали їх за місцем постійного проживання.

Бережіть себе, та здоров’я своїх близьких.

Полонське  відділення

ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ»