Всесвітній день води
22 березня 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН започатковано щорічне відзначення Всесвітнього дня води. Ідея його проведення вперше прозвучала на Конференції ООН з охорони навколишнього середовища та розвитку (ЮНСЕД), яка відбулася в 1992 році в Ріо-де-Жанейро.
Метою проведення Дня води є привернення уваги суспільства до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання. Цей День дає унікальну можливість нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів для навколишнього середовища та розвитку суспільства.
Антуан де Сент-Екзюпері сказав про воду такі слова: «Вода, у тебе немає ні кольору, ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти – саме життя».
Цьогорічна тематика Всесвітнього дня води: «Прискорення змін» та пройде під гаслом «Станьте тими змінами, які ви хочете бачити у світі» і буде спрямований на вирішення проблем із водопостачанням та якістю води, яку споживає людство.
Процес зміни клімату та екологічний стан водних ресурсів нерозривно пов’язані між собою. Вода є нашим найдорожчим ресурсом, що потребує відповідального та раціонального використання, адже кліматичні зміни у водній сфері вже незворотні, і від кожного з нас залежить, як у подальшому вони розвиватимуться.
На території України високий температурний режим повітря та недостатня кількість опадів стають причиною обміління водойм, часткового пересихання малих річок та пониження рівнів ґрунтових вод. Пониження водності у річках негативно впливає на збільшення концентрації забруднюючих речовин у воді, а підвищення температури води сприяє розвитку «цвітіння» водойм.
Грамотне використання водних ресурсів може зменшити негативні наслідки змін клімату. Існують стійкі, доступні і стандартні рішення питань в сфері водопостачання та санітарії. Кожна людина може обрати для себе шляхи вирішення проблем у сфері водопостачання та санітарії. І навіть незначні дії, якими б вони не були, допоможуть у вирішенні водної кризи.
Залежність суспільства від водних ресурсів весь час зростає. Дефіцит водних ресурсів, незадовільна їх якість становить загрозу розвитку суспільства, погіршує екологічний стан регіонів. Водночас, кожен може долучитися до збереження водних ресурсів дотримуючись простих правил:
- вчасно закривати кран на кухні чи у ванній кімнаті, що збереже десятки літрів води;
- користуватися пральною та посудомийною машинами при повному завантаження;
- не використовувати фосфатні (фосфонатні) миючі засоби, які призводять до «цвітіння» водойм;
- віддавати перевагу душу замість ванної;
- вимикати воду під час чищення зубів;
- користуватися унітазом з двома режимами зливу;
- не засмічувати водойми побутовими відходами;
- не мити машини на берегах річок та озер.
Тому кожен з нас повинен дбайливо ставитись до природи, раціонально використовувати водні ресурси. Це не лише покращить екологічну ситуацію, а й принесе моральне задоволення та проявить почуття поваги до себе та інших!