Міжнародний день сліпих
Щорічно, 13 листопада, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі відзначають Міжнародний день сліпих.
Дата цього дня вибрана не випадково, адже саме в цей день у 1745 році у Франції народився Валентин Гаюї — відомий педагог, який заснував у Парижі та Петербурзі декілька шкіл і підприємств для сліпих.
Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання сліпих за допомогою придуманого ним шрифту. Це були великі рівні букви, видавлені рельєфом на щільному папері. Головна перевага нового шрифту “унціала” полягала у тому, що за допомогою цього шрифту можна було навчати сліпих дітей читанню і друкувати книги для сліпих.
Шрифт був пересувним, і це допомагало незрячим дітям робити набір потрібного тексту. Окрім цього Валентин Гаюї сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників географічних карт і глобусів.
Крім того, він побудував при школі друкарню і надрукував у ній декілька книг рельєфно-лінійним шрифтом. Це були перші книги для сліпих. За книгами Гаюї незрячі навчалися аж до винаходу Луї Брайлем рельєфного-крапкового шрифту у 1829 році.
Сьогодні у світі налічується майже 124 мільйони сліпих людей. Тож головна мета всесвітньої дати — Міжнародного дня сліпих привернути увагу людей до тих, хто назавжди втратив зір і опинився у важкій життєвій ситуації.