Соціально-економічний розвиток області за І півріччя 2021 року
Під час сьогоднішнього засідання колегії директор Департаменту економічного розвитку ОДА Олена Бохонська проінформувала присутніх про підсумки соціально-економічного розвитку області за перше півріччя 2021 року. Провів засідання перший заступник голови ОДА Сергій Тюрін. Також до участі у колегії долучилися перший заступник голови обласної ради Гончарук Володимир, заступники голови адміністрації, керівники структурних підрозділів ОДА, голови РДА, міські голови, голови громад області та представники територіальних підрозділів ЦОВВ.
Олена Бохонська відмітила, що протягом першого півріччя поточного року значні зусилля усіх гілок влади були спрямовані на виконання пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку та проведення комплексу заходів з підвищення рівня життя населення. Аналіз статистичної інформації та відповідних звітних даних засвідчив, що у соціально-економічному становищі області намітилися позитивні тенденції.
Промисловість
За підсумками першого півріччя вдалося відновити промислове виробництво і обсяги промислового виробництва зросли на 4,5 відсотка.
Позитивний вплив на зростання загального підсумку роботи промисловості мала діяльність підприємств добувної промисловості – зростання на 56,4% (що в першу чергу пов’язано з початком нового сезону реалізації в області будівельних проектів).
І хоча в другій половині березня відбулося посилення карантинних заходів, внаслідок пристосування бізнесу до складних умов спостерігалося зростання виробництва в інвестиційних видах діяльності. Наприклад, текстильне виробництво та виробництво одягу зросло на 28,1%, металургійне виробництво – на 21,9%, машинобудування – на 15,9%, виробництво ґумових і пластмасових виробів – на 5,7 відсотка.
Також зафіксовано зростання обсягів у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 4,2 відсотка.
В той же час, спостерігалося зменшення випуску продукції на підприємствах з виробництва хімічних речовин і хімічної продукції – на 25,6%, харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів – на 14,2%, виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності – теж на 14,2 відсотка.
Обсяг реалізованої промислової продукції за січень-травень 2021 року становив 21,3 млрд грн (+18,3% до січня-травня 2020 року), що у розрахунку на одного мешканця становить 17,0 тис. гривень.
Розрахунковий показник обсягу реалізованої промислової продукції на одну особу у Кам’янець-Подільському районі становить 12,0 тис. грн, Хмельницькому районі – 17,8 тис. грн, Шепетівському районі – 20,7 тис. гривень.
Сільське господарство
Локомотивом реального сектору економіки нашої області є сільське господарство, яке на жаль, демонструє негативні тенденції. Індекс обсягу сільськогосподарського виробництва за звітний період склав 95,8%, у тому числі по сільськогосподарським підприємствам індекс виробництва становив 93,0%.
На зниження індексу продовжує впливати зменшення обсягів виробництва яєць, де основний показник формує Гуменецька птахофабрика. Підприємство є експортно-орієнтованим, а тому наслідки пандемії коронавірусу суттєво позначилися на його діяльності.
В області розпочато жнива. Станом на 20 липня 2021 року ранніх зернових і зернобобових культур зібрано на площі 17 тис. га, намолочено 82 тис. тонн зерна при середній урожайності 46 ц з 1 гектара. Цьогоріч показники урожайності ранніх культур перевищують минулорічні.
У галузі тваринництва відбулося зростання обсягів по усіх видах продукції, крім яєць (– на 26,5%), порівняно з січнем-червнем 2020 року виробництво м’яса збільшилося на 6,2%, (вироблено 44,8 тис. тонн), молока – на 1,2% (321,5 тис. тонн).
Обсяг вирощування сільськогосподарських тварин збільшився на 5,5%, у тому числі овець та кіз – у 4,8 раза, птиці свійської – на 19,9 відсотка.
Крім цього, у поточному році розпочали діяльність ще 5 сімейних фермерських господарств (на 01.07.2021 – усього їх діє 24). Основним видом діяльності 17 господарств є розведенням ВРХ молочних порід, 3 – здійснюють діяльність з розведення свиней, овець та інших тварин (бджіл), 2 – з вирощування ягід, горіхів та інших плодових дерев, 1 – овочів та 1 – з виробництва виноградних вин.
Будівництво та інвестиційна діяльність
За січень-травень 2021 року будівельними підприємствами області виконано робіт на суму 1,4 млрд грн, що на 20,1% більше ніж у відповідному періоді минулого року.
У загальному обсязі будівельної продукції внесок Хмельницького району становить 71%, Шепетівського району – 23,6%, Кам’янець-Подільського району – 5,4 відсотка.
Щодо інвестиційної складової економічних процесів, то ситуація виглядає наступним чином.
У січні-березні 2021 року освоєно 1,6 млрд грн капітальних інвестицій, що на 6,9% менше ніж у відповідному періоді 2020 року.
Якщо розглядати капітальні інвестиції за джерелами фінансування, то найбільше інвестицій, а саме 1,1 млрд грн (майже 70% від загального обсягу інвестицій) було освоєно за рахунок власних коштів підприємств та організацій.
Із загального обсягу капітальних інвестицій найвагомішу частку освоєно підприємствами промисловості (33,9%), сільського, лісового та рибного господарств (21,3%). Капітальні інвестиції у житлове будівництво становили 107,7 млн грн або 6,6% від загального обсягу.
В області продовжується реалізація Національної програми «Велике будівництво», у рамках якої передбачається будівництво, реконструкція чи капітальний ремонт 7 об’єктів соціальної інфраструктури, 80 ділянок автомобільних доріг та реставрація 4 пам’яток архітектури.
Пріоритетним напрямом розвитку області є будівництво та ремонт автомобільних доріг. У 2021 році на ці цілі з державного бюджету передбачено 3,0 млрд грн, у тому числі 2,2 млрд грн – на дороги державного значення та 824,2 млн грн у вигляді відповідної субвенції – на дороги місцевого значення.
Заплановано здійснити ремонт 23 об’єктів доріг державного значення та 57 об’єктів місцевого значення.
Державна підтримка буде спрямована і на ряд інших важливих інвестиційних проєктів. Так, цьогоріч для Хмельницької області передбачено коштів ДФРР на суму 189,2 млн тис грн, за рахунок яких буде реалізовуватися
9 проєктів. Станом на 29.06.2021 освоєно 40,7 млн грн або 55%.
Важливе значення для економічного розвитку області має залучення іноземного капіталу до підприємств регіону.
За даними Національного банку України обсяг залучених із початку інвестування прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу) в економіку області на 31.03.2021 року становив 279,7 млн дол. США (на 31.12.2020 – 246,8 млн дол. США, +32,9 млн. дол. США). Інвестиції надійшли з 34 країн світу. Основними країнами-інвесторами є: Кіпр, Франція, Польща, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Німеччина, Ізраїль, Британські Віргінські острови.
З метою активізації процесу залучення інвестицій в економіку регіону в березні 2021 року розпорядженням голови облдержадміністрації утворено Офіс супроводу інвесторів, який сприятиме вирішенню проблемних питань у сфері інвестиційної діяльності.
Також постійно проводиться активне багатостороннє співробітництво з регіонами країн світу та світовими й регіональними міжнародними організаціями.
Завдяки активізації глобальної економіки та сприятливим умовам світової торгівлі значно покращилися показники зовнішньоекономічної діяльності. За 5 місяців 2021 року експорт збільшився на 45,8% та становив 360,4 млн дол. США, імпорт – на 29,5% та становив 233,9 млн дол. США. Сальдо зовнішньої торгівлі становило 126,4 млн дол. США (у січні-травні 2020 року – 66,6 млн дол. США).
Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу збільшився на 39,5% та становив 166,2 млн дол. США або 46,1% від загального обсягу експорту.
До трійки країн, яким область поставляла свої товари, увійшли Китай, Польща, Німеччина. Експорт із Китаєм зріс у 12,3 раза та становить 81,4 млн дол. США. До Польщі експортовано товарів більше у 1,6 раза (40,5 млн дол. США), Німеччини – на 45,3% (29,7 млн дол. США).
Найбільшу питому вагу у загальному обсязі експорту становили зернові культури (47,2%), обсяг продажів яких порівняно із відповідним періодом 2020 року збільшився у 1,5 раза.
Споживчий ринок та цінова ситуація
Значну роль у формуванні загального економічного потенціалу області та забезпеченні потреб населення в товарах і послугах відіграють такі складові споживчого ринку, як підприємства торгівлі, ресторанного господарства та ринки.
Оборот роздрібної торгівлі за січень-червень 2021 року збільшився на 21,1% становив 15,0 млрд гривень.
Індекс споживчих цін по області, як і в цілому по Україні, з початку 2021 року поступово зменшувався і у червні 2021 року становив 100,4% (по Україні – 100,2%), індекс цін на продукти харчування та безалкогольні напої – 100,0% (по Україні – 99,9%).
Ціни на більшість основних соціально важливих продовольчих товарів в області (18 позицій із 23) були нижчими ніж середні ціни по Україні.
Розвиток підприємництва
В області на 01.07.2021 кількість діючих малих та середніх підприємств з початку 2021 року збільшилася на 162 одиниці і становила 14768 одиниць. Кількість працюючих суб’єктів підприємницької діяльності-фізичних осіб – на 1030 особи та становила 55664 особи.
Спостерігається збільшення надходжень до бюджету від суб’єктів малого та середнього підприємництва. Протягом звітного періоду до бюджетів усіх рівнів надійшло 3,7 млрд грн податкових платежів (+390,8 млн грн до відповідного періоду 2020 року).
На початку року прийнято Програму розвитку малого та середнього підприємництва на 2021-2023 роки, заходи якої спрямовані на спрощення ведення підприємницької діяльності, підвищення рівня економічних знань, які необхідні для упровадження та ведення підприємницької діяльності, надається фінансова підтримка суб’єктам підприємництва за рахунок коштів обласного бюджету.
У звітному періоді Регіональним фондом підтримки підприємництва по Хмельницькій області для реалізації бізнес-проєктів у пріоритетних напрямах діяльності надано пільгові кредити 2 суб’єктам підприємництва на суму 1,2 млн гривень. До кінця року планується надати підтримку ще на 2,1 млн грн (річний бюджет 3307,3 тис. грн).
З метою налагодження конструктивного діалогу між владою та підприємцями області створена Робоча група щодо вирішення проблемних питань діяльності фізичних осіб – підприємців у Хмельницький області.
У лютому 2021 року разом з Громадською спілкою «Спілка Українських підприємців» у рамках проєкту «Школа лобізму» організовано та проведено навчальний семінар для представників влади та бізнесу, метою якого було побудувати ефективний діалог малого і середнього бізнесу з місцевою владою для співпраці у напрямку покращення економічного розвитку регіону.
З метою створення максимально зручних і доступних умов для отримання адміністративних послуг громадянами і суб’єктами господарювання у області функціонують 38 центрів надання адміністративних послуг, якими з початку року надано 255,0 тис. адміністративних послуг (+1,5 раза до січня-червня 2020 року).
Для забезпечення передачі інформації щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб до Єдиного державного демографічного реєстру усіма територіальними громадами області здійснено реєстрацію на новій версії публічного сервісу «Реєстр територіальних громад».
Продовжувалася робота щодо запровадження комплексної послуги «єМалятко», яку станом на 01.07.2021 надавали 3 ЦНАП районних державних адміністрацій та 19 ЦНАП органів місцевого самоврядування.
Цьогоріч у Антонінській, Грицівській, Новодунаєвецькій, Смотрицькій Староушицькій селищних та Крупецькій сільській радах відкрито ще 6 нових ЦНАПів.
За результатами розгляду клопотань комісією Міністерства цифрової трансформації України відібрано 10 територіальних громад області: Волочиська, Дунаєвецька, Славутська, Старокостянтинівська міські, Летичівська, Новоушицька, Старосинявська, Теофіпольська, Чемеровецька селищні та Орининська сільська, які у цьому році отримають 16,4 млн грн субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток мережі ЦНАП.
Виконання бюджетів
Основою соціально-економічного розвитку територій є їх фінансові ресурси.
До загального фонду місцевих бюджетів надійшло понад 4,0 млрд грн податків та зборів та забезпечено приріст доходів на 19,8% (670,0 млн грн) порівняно з відповідним періодом 2020 року. Забезпечено виконання планових показників обласним бюджетом, усіма районами та 57 територіальними громадами (крім Сахновецької – 98,6%, Берездівської – 96,4%, Маківської – 91,9%).
Обсяг надходжень доходів загального фонду місцевих бюджетів у розрахунку на одного жителя області становив 3258,1 грн (+19,8%).
До початку року обсяг податкового боргу зменшився на 17,4% і склав 428,1 млн гривень.
Заробітна плата
За підсумками січня-травня 2021 року середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника в області зросла на 26,6% у порівнянні з попереднім роком та становила 11429 гривень.
Зростання заробітної плати відбулося в усіх видах економічної діяльності. Зокрема, найбільшими темпами зросла заробітна плата у сфері будівництва (на 69,1%), охорони здоров’я (на 58,4%), мистецтва, спорту, розваг та відпочинку (30,6%), освіти (29,7%), інформації та телекомунікації (29,1%).
Одним з найболючіших питань для області є збільшення заборгованості із виплати заробітної плати, яка до початку року збільшилася майже втричі і на 01 липня 2021 року становила 21,5 млн грн (на 01.01.2021 – 7,5 млн грн). Борги зросли на підприємствах різних сфер діяльності, але що особливо турбує це заборгованість на:
державних підприємствах: «Нігинський кар’єр» (заборгованість 7859,4 тис. грн), «Українська дорожньо-транспортна компанія «Воєнконверс – 43» (220,0 тис. грн), «55 управління начальника робіт» (647,0 тис. грн);
комунальних підприємствах громад: «Славутська міська лікарня» (3528,5 тис. грн), «Благоустрій Дунаєвеччини» (1328,9 тис. грн), «Полонне тепловодопостачання» (310,3 тис. грн), «Благоустрій» Полонської міської ради (382,1 тис.грн), «Кам’янець-Подільська міська друкарня» (128,2 тис. грн), в липні – «Комбінат благоустрою» Кам.-Под. МР (695,9 тис. грн), «Теофіпольлісвод» (187,3 тис.грн), «Старосинявський комунгосп» (154,2 тис.грн);
обласних комунальних підприємствах: «Обласна фірма «Кіновідеопрокат» (323,2 тис.грн), «Стоматологічна поліклініка» (853,5 тис. грн)
З метою недопущення зростання заборгованості у звітному періоді відбулося 17 засідань обласних, міських та районних тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Заслухано звіти 36 керівників, попереджено про персональну відповідальність за несвоєчасну виплату заробітної плати керівників 7 підприємств. За результатами вжитих заходів виплачено 5,1 млн грн заборгованої заробітної плати. Повністю ліквідовано борги на 17 підприємствах області.
Рівень оплати за житлово-комунальні послуги
У травні 2021 року мешканцями області сплачено за «комуналку» 487,7 млн грн, що становило 144,1% до нарахованих за цей період сум (за рахунок погашення боргів попередніх періодів).
На кінець травня 2021 року за постачання та розподіл природного газу заборгованість склала 489,9 млн грн (скоротилася на 282,3 млн грн до початку року), за постачання теплової енергії та гарячої води – 278,7 млн грн (- 21,1 млн грн).
В той же час заборгованість за постачання та розподіл електричної енергії до початку року зросла на 37,3% (на кінець травня 2021 року становила 165,5 млн грн), за централізоване водопостачання та водовідведення – на 27,4% (94,8 млн грн), за управління багатоквартирним будинком – на 9,4% (92,1 млн грн), за надання послуг з вивезення побутових відходів – на 7,1% (18,0 млн грн).
У травні 2021 року з населенням було укладено 186 договорів щодо погашення реструктуризованої заборгованості на загальну суму 1333,1 тис. гривень. Сума внесених платежів, з урахуванням довгострокових договорів, становила 671,8 тис. гривень.
Соціальне забезпечення, освіта та спорт, охорона здоров’я
У першому півріччі 2021 року нараховано усіх видів державної соціальної допомоги на суму понад 1,0 млрд грн для 110 тис. одержувачів.
Також нараховано 787,4 млн грн субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, яку в опалювальний сезон отримувало 120 тис. домогосподарств.
Забезпечувалися своєчасні та у повному обсязі пенсійні виплати для 393,5 тис. пенсіонерів області. За звітний період на виплату пенсій спрямовано 7,5 млрд грн, що на 6,9% більше ніж за відповідний період 2020 року.
До бюджету Пенсійного фонду України області надійшло 3163,3 млн грн, що на 597,1 млн грн (23,3%) більше обсягів відповідного періоду 2020 року. Забезпеченість власними доходами становить 42% від потреби.
В області продовжується робота щодо створення умов для здобуття якісної дошкільної та середньої освіти. Так, у звітному періоді відкрито дві додаткові групи на 50 місць у функціонуючих закладах дошкільної освіти Славутської міської територіальної громади. Планується відкриття ще чотирьох додаткових груп у закладах дошкільної освіти Старокостянтинівської міської територіальної громади.
На 70 одиниць зросла мережа закладів освіти з інклюзивним навчанням. На 01 липня 2021 року функціонує 283 заклади з інклюзивним навчанням та вихованням, якими охоплено 1335 дітей з особливими освітніми потребами.
Продовжується реалізація проекту «Нова українська школа», у рамках якого передбачено відповідну субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на загальну суму 52,9 млн грн (на 32,9% більше ніж торік).
На оновлення матеріально-технічної бази, будівництва, реконструкції та капітальних ремонтів закладів освіти, упровадження заходів з енергозбереження у першому півріччі 2021 року спрямовано з державного, обласного та місцевих бюджетів понад 23,0 млн гривень.
Завершується друга черга будівництва загальноосвітньої школи на 200 учнів у с. Залужжя Білогірської селищної громади, продовжується будівництво навчально-виховного комплексу на вул. Залізняка, 32 у м. Хмельницький та спортивної зали з улаштуванням протирадіаційного укриття Цвітоського навчально-виховного об’єднання Улашанівської територіальної громади тощо.
Протягом звітного періоду проведено 517 заходів спортивного напрямку (у тому числі участь у заходах Всеукраїнського рівня).
У рамках проекту Президента України «Велике будівництво» здійснюється реконструкція стадіону імені Г. А. Тонкочеєва у м. Кам’янець-Подільський. Продовжується будівництво Палацу спорту у м. Хмельницький. У поточному році з державного бюджету на цей об’єкт у вигляді відповідних субвенцій виділено 95 млн гривень.
У галузі охорони здоров’я продовжено реалізацію заходів, спрямованих на подолання пандемії COVID-19, реформування системи охорони здоров’я та забезпечення рівного доступу до якісної медичної допомоги.
З початку упровадження Програми медичних гарантій заклади охорони здоров’я уклали договорів з Національною службою здоров’я України на загальну суму 2,0 млрд гривень.
У звітному періоді у лікувально-профілактичних закладах проведено ремонтних робіт на суму 17,0 млн гривень.
За програмою «Велике будівництво» у 10 приймальних відділеннях опорних лікарень завершуються роботи з реконструкції та капітальних ремонтів, проводиться монтаж сучасного обладнання, яке закуплено за кошти державного бюджету, зокрема 7 апаратів комп’ютерної томографії ультразвукової діагностики та 6 апаратів цифрової рентгендіагностики.
На продовження будівництва нового лікувально-діагностичного корпусу обласної дитячої лікарні передбачено 71,1 млн гривень.
Культура
У рамках проєкту «Велика Реставрація» у поточному році планується реставрація пам’яток архітектури національного значення Державних історико-культурних заповідників «Межибіж», «Самчики» та Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець»
Продовжуються роботи на пам’ятках архітектури національного значення – Палац, Кругла вежа та Барбакан у смт Меджибіж Хмельницького району. На зазначені заходи з обласного бюджету виділено 5,8 млн гривень.
З метою збереження пам’ятки архітектури національного значення – Палацу Орловських, XVIII ст. та парку прийнято рішення щодо створення Комунального закладу культури «Малієвецький обласний історико-культурний музей» у с. Маліївці Новодунаєвецької територіальної громади.
Підсумовуючи сказане, перший заступник голови ОДА зазначив, що послідовна реалізація важливих реформ у всіх сферах економіки, вжиття невідкладних заходів щодо вирішення існуючих проблем, дозволило протягом першого півріччя 2021 року досягти певних позитивних результатів та створити умови для поліпшення добробуту населення.
Разом з тим, додав він, існує ряд проблем, які потребують посиленої уваги всіх гілок влади та роботодавців. Так, для аграріїв Хмельниччини розпочалася гаряча пора – це збирання ранніх зернових культур. Цьогоріч показники урожайності на 15-17% перевищують минулорічні. Але, враховуючи погодно-кліматичні умови, які сприяють збільшенню кількості випадків загорання рослинності на сільськогосподарських угіддях, головам райдержадміністрацій, сільським, селищним головам слід звернути увагу на дотримання вимог пожежної безпеки на сільгоспугіддях під час збирання врожаю.
Також сьогодні кожен громадянин переконався в ефективності програми Президента України “Велике будівництво”. Почали відновлюватися дороги, які не бачили ремонту 20-30 років та “розморозили” довгобуди, які розпочали будувати ще у 90-х роках. Тому важливим завданням є забезпечення вчасного освоєння державних коштів, контроль за організацією та здійсненням будівельних робіт на об’єктах, яких так потребують наші жителі.
Крім того, Сергій Тюрін наголосив, що особлива увага приділяється питанню погашення заборгованості із заробітної плати, адже не отримавши заробітну плату, працівник не має можливості вчасно виконати свої грошові зобов’язання, пов’язані з утриманням житла та користуванням житлово-комунальними послугами, сплатити за навчання, лікування тощо. Відтак, посадовець вкотре наголосив на необхідності забезпечити особистий контроль за виконанням графіків погашення заборгованості із виплати заробітної плати, сприяти у межах наданих повноважень її погашенню на підприємствах усіх форм власності та продовжувати роботу по легалізації тіньової зайнятості.
“Потрібно докласти усіх можливих зусиль, щоб за підсумками року зберегти та примножити позитивний результат в усіх сферах розвитку Хмельниччини”, – сказав він.