Виконавчий комітет
Полонської міської ради територіальної громади
Хмельницька область, Шепетівський район
Офіційний сайт
40220859@mail.gov.ua
тел: 2-01-40; 0979110328

Права та пільги внутрішньо переміщених осіб

Дата: 23.02.2021 11:20
Кількість переглядів: 1639

Питання забезпечення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб протягом останніх років залишається одним із найважливіших в українському суспільстві.
Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Особа набуває правового статусу внутрішньо переміщеної шляхом обліку в органах соціального захисту, що засвідчується довідкою, яка має безстроковий термін дії.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», зазначена вище категорія осіб користуються тими ж правами та обов’язками, як і інші громадяни України. Законодавством забороняється щодо них будь-яка дискримінація.

Згідно статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, що зареєстрована, як внутрішньо переміщена особа, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за фактично зареєстрованим місцем  проживання.

Внутрішньо переміщені особи мають право на:

– сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права у пошуку та возз’єднанні членів сімей, які втратили зв’язок внаслідок внутрішнього переміщення;

– інформацію про долю та місцезнаходження зниклих членів сім’ї та близьких родичів;
– єдність родини;

– безпечні умови життя і здоров’я;

– достовірну інформацію про наявність загрози для життя та здоров’я на території її покинутого місця проживання, а також місця її тимчасового поселення, стану інфраструктури, довкілля, забезпечення її прав і свобод;

– створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання;

– оплату вартості комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу в місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (містечках із збірних модулів, гуртожитках, оздоровчих таборах, будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, готелях тощо) за відповідними тарифами, встановленими на такі послуги та товари для населення;

– забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено;

– сприяння у переміщенні рухомого майна;

– сприяння у поверненні на попереднє місце проживання; Фото без опису

– забезпечення лікарськими засобами у випадках та порядку, визначених законодавством;
– надання необхідної медичної допомоги в державних та комунальних закладах охорони здоров’я;

– влаштування дітей у дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади;

– отримання соціальних та адміністративних послуг за місцем перебування;

– проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування;

– безкоштовний проїзд для повернення до свого покинутого постійного місця проживання у всіх видах громадського транспорту у разі зникнення обставин, що спричинили таке переміщення;

– отримання гуманітарної та благодійної допомоги;

– інші права, визначені Конституцією та законами України.

 

Права та пільги дітей внутрішньо переміщених осіб:

 

Як внутрішньо переміщені особи реалізують право на освіту?

Особа, яка перебуває на обліку, як ВПО, має право продовжити здобуття відповідного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів держбюджету або інших джерел фінансування (ч. 9 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).

Як переселенцям влаштувати дитину до дитячого садочка?

Прийом до дошкільних навчальних закладів дітей, які переїхали з Донецької та Луганської областей на постійне або тимчасове місце проживання, здійснюється без попередньої електронної реєстрацій, шляхом взяття їх на облік та спрямування управлінням освіти до дошкільного навчального закладу міста на підставі:

– довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

– свідоцтва про народження дитини;

– паспорта одного з батьків (або особи, яка їх замінює).

 

Який порядок зарахування дітей внутрішньо переміщених осіб до школи?


Зарахування учня (вихованця) до загальноосвітнього навчального закладу за місцем проживання або тимчасового перебування до навчальної групи, класу здійснюється за заявою батьків. У разі необхідності зазначене здійснюється за результатами проведення співбесід з вихователями, вчителями або проведення індивідуального психолого-медико-педагогічного обстеження для визначення рівня навчальних досягнень учня (вихованця). До заяви додаються свідоцтво про народження дитини, особова справа учня та медична картка.

У разі відсутності свідоцтва про народження дитини навчальний заклад може сприяти батькам у його подальшому поновленні у встановленому законодавством порядку.

Якщо в учня (вихованця) відсутня особова справа, документи про рівень його навчальних досягнень, медична картка, то після зарахування учня (вихованця) навчальний заклад має право направити письмовий запит до місця його попереднього навчання з проханням про їх надання;

Чи можуть діти внутрішньо переміщених осіб безкоштовно харчуватися у школі?

Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що діти, які є внутрішньо переміщеними особами або діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, що навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах, незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, забезпечуються безкоштовним харчуванням у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Чи мають діти внутрішньо переміщених осіб пільги на оздоровлення у таборах відпочинку?

 

Відповідно до статті 24 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок», зазначена категорія дітей має право на безкоштовне отримання путівки на оздоровлення. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2009№ 734, дитина має право на безоплатне та пільгове забезпечення путівкою до дитячого закладу за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів один раз на рік.

Для того, щоб отримати путівку від управління освіти необхідно звернутися із відповідною заявою до адміністрації навчального закладу, де навчається дитина, та надати наступні документи: копію свідоцтва про народження дитини, довідку про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи. Путівки надаються за наявності відповідного фінансування та в порядку черговості поданих заяв до навчального закладу.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних