Первоцвіти – під захист!

Дата: 22.02.2021 14:28

Одна з якостей людського характеру – любов до природи. Що може бути гарніше за квітку, яка розкриває назустріч сонцю свої пелюстки  ранньою весною, коли ще в деяких місцях залишився сніг . Завжди подобалися людям гарні квіти проліска. Різні народи по різному називали цю рослину, але найгарніша і поетичніша назва – “блакитна зірка”. А підсніжник, його завжди називали квіткою надії. З ним пов’язані найкращі надії очікування тепла і весни. Фото без опису

Весна! Пора року, яку ми з нетерпінням чекаємо. А найбільше радіємо, коли з-під землі починають виглядати проліски. Перше, що хочеться зробити із цим білосніжним дивом, — підійти і зірвати. Але коли рука тягнеться за ним, ми навіть не підозрюємо, на яку небезпеку наражаємо природу, бо хочемо вдихнути чарівний аромат і насолодитися прекрасною миттю. Зірвемо ще кілька квіточок — і зберемо букетик, який поставимо у вазу. Мине кілька днів і викинемо його на смітник. То яка з цього користь?

Але квіти не тільки радують нас, вони є поживою для багатьох комах і тварин. Насінням годуються мурашки, пилком та нектаром – джмелі, бджоли та метелики. Збирання первоцвітів дуже шкодить природі рідного краю ще й тим, що не дає можливості цим рослинам утворити насіння, а виривання з цибулинками призводить до повного знищення. Ушкоджуються й сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, а кожна зірвана рослинка первоцвіту – це втрата 15-20 насінин, які могли б дати нове покоління рослин у майбутньому. Фото без опису

Люди часто виривають їх з грунту разом з бульбоцибулинами, завдаючи непоправної шкоди популяціям. Знищуючи первоцвіти, вони розривають і нищать підстилку лісів, галявин, узлісь, на яких ті зростали. Щоб зібрати 30-40 букетиків ранніх квітів, браконьєру потрібно знищити до 400 м поверхні грунту лісу. Якщо врахувати, що первоцвіти суцільним килимом не ростуть, то площа збільшиться в 10 разів.

Первоцвіти в небезпеці. А ми їх жорстоко зриваємо, забуваючи про те, що рослина, у якої зірвали надземну частину, квітку, не зможе дати насіння, а отже продовжити свій рід. Великі букети несемо додому, хоча знаємо, що первоцвіти довго не стоять у вазах, швидко в'януть - рослини вологих весняних лісів не витримують сухе повітря наших квартир. Весняні квіти краще не чіпати: вони привабливіші в природному середовищі.

При зустрічі з прекрасними квітками майте шану до цих справді чарівних і до того ж цілющих рослин. Не зривайте оберемки квітів, які згодом бездумно викинете. Краще помилуйтеся ними в природі, а на згадку сфотографуйте чи замалюйте  гарні квіти. Тим дорожчі вони будуть для вас. Бережіть красу природи, весняні усмішки рідної землі. Вони справді цього варті. Фото без опису

Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області нагадує,що згідно законодавства, здійснюючи торгівлю рідкісними та  зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують Закони України» про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Червону Книгу України», та згідно статті 88, 88-1, 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення караються штрафами. Так за незаконне придбання та збут об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України, статтею 88-1. Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 гривень з конфіскацією об’єктів рослинного світу. Крім того, за один екземпляр незаконно добутої рослини занесеної до Червоної Книги України передбачена відповідна компенсація за її  нищення, наприклад :

Черемша ( цибуля  ведмежа) - 62 грн.

Шафрани(крокуси) ,підсніжники - від 49 до 62 грн у залежності від виду

Сон-трава - від 37 до 62 грн. у залежності від виду.

Відділ благоустрою та екології

Виконавчого комітету Полонської міської ради ОТГ