НЕЗАКОННА ВИРУБКА ТА ПРОДАЖ ЯЛИНОК
Напередодні Нового року усі громадяни традиційно починають готуватись до Новорічних свят. Кожна родина мріє зібратися за новорічним столом біля ялинки. На жаль, незаконне придбання, а саме вирубка або купівля несертифікованої «лісової красуні», може зіпсувати свято не тільки дітям, а й дорослим.
Виконавчий комітет Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади звертається до мешканців громади з проханням бути обачними та розсудливими в питаннях придбання новорічних ялинок і в жодному разі не порушувати Закон, адже з наближенням Новорічних і Різдвяних свят зростає турбота за збереження лісових красунь – ялинок.
Кожного року в цей час спостерігаються непоодинокі факти їх самовільних порубок. За 10-15 днів до Нового року майже в кожному населеному пункті з’являються міні-ринки із продажу ялинок, але не всі продавці здійснюють свою діяльність законно. Першими порушниками є ті, хто займається незаконною вирубкою.
Тому у передноворічний період правоохоронці традиційно проводять заходи (рейди), метою яких є недопущення несанкціонованої вирубки хвойних дерев та їх реалізації.
Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області попереджає, що згідно із ст.65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, незаконна порубка дерев хвойних порід тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 510 до 1020 грн. і на посадових осіб від 2550 до 5100 грн. Якщо ці правопорушення скоєні особою віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років та ця особа не має самостійного заробітку, тоді штраф стягується з батьків або осіб, які їх заміняють (згідно ст. 307 КУпАП). А за порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу (новорічних ялинок) без документів також передбачена відповідальність згідно ст. 88-1 КУпАП, яка тягне за собою накладення штрафу від 510 до 1700 грн. з конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої за рішеннями відповідних місцевих судів.
Одночасно повідомляємо, що за кожне самовільно зрізане дерево нараховується шкода, заподіяна лісу незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев, розмір якої залежить від діаметра пня зрізаного дерева.
Так, за незаконне вирубування або пошкодження до ступеня припинення росту хвойних дерев віком до 41 року в грудні - січні розмір шкоди обчислюється за такою таксою:
на територіях природо-заповідного фонду: до 10 см - 246 грн.; 10-14 см - 429 грн.
у лісах: до 10 см - 518,88,27 грн.; 10,1 - 14 см - 914,25 грн., 14,1 - 18 см - 2347,41 грн., 18,1 - 22 см - 4818,39,58 грн.
у межах населених пунктів: до 6 см - 800 грн.; 6,1 - 10 см - 1152 грн.; 10,1- 14 см - 1500 грн., 14,1-18см- 1852 грн., 18.1-22 см-2200 грн.
Для тих, хто все ж вирішив збагатитися незаконним промислом, повідомляємо, що за нелегальну заготівлю і продаж новорічних ялинок, слідує покарання, передбачене ст. 246 Кримінального Кодексу України «Незаконна порубка лісу». Дана стаття визначає покарання у вигляді штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Хотілося б застерегти, особливо тих громадян, які мають потребу транспортування новорічних ялинок, що для цього необхідно мати документи про підтвердження законності їх придбання. Відсутність документів на новорічні ялинки буде розцінюватись як порушення природоохоронного законодавства.
Перевірити походження новорічної ялинки можна за допомогою мобільного додатку для Android "Ялинка.info". На кожному дереві повинні бути етикетки чи бирки, на яких вказаний їх індивідуальний номер і відповідний йому штрих-код. Після введення номеру та сканування штрих-коду у додатку з'явиться інформація про ялинку. Якщо у додатку інформації не знайшлося, це означає, що ялинку продають нелегально.
Відділ благоустрою та екології
виконавчого комітету Полонської міської ради ОТГ