В рамках правопросвітницького пооекту «Я МАЮ ПРАВО!» відділ Полонське бюро правової допомоги інформує

Дата: 16.01.2020 11:03

ЯК ОФОРМИТИ АЛІМЕНТИ?

За взаємною згодою. Один з батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування з нього аліментів із зазначенням строків та розміру виплат. Заява подається особою, яка буде сплачувати аліменти, а не особою, на користь якої сплачуються аліменти.

- За бажанням батьки можуть укласти договір про сплату аліментів, де буде вказано суму виплат та строк їх сплати, інші умови. Такий документ підлягає нотаріальному посвідченню.

- У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільне відрахування, кошти на утримання дитини можуть бути присуджені за рішенням суду.

ЯКИМ МОЖЕ БУТИ РОЗМІР АЛІМЕНТІВ?

Аліменти на дитину не можуть бути меншими за 50% прожиткового мінімуму.

У 2019 році прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років становить:

з 01 січня – 1626 гривень,

з 01 травня – 1699 гривень,

з 01 грудня – 1779 гривні;

віком від 6 до 18 років:

з 01 січня – 2027 гривень,

з 01 травня – 2118 гривень,

з 01 грудня – 2218 гривень.

Аліменти на 2 і більше дітей визначає суд як єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі:

на 1 дитину – однієї чверті

на 2 дітей – однієї третини

на 3 і більше дітей – половини

заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ОДИН З БАТЬКІВ НЕ ПЛАТИТЬ АЛІМЕНТИ ДОБРОВІЛЬНО?

Якщо боржник працює або отримує інші доходи, стягувач може самостійно надіслати виконавчий документ за місцем роботи боржника або отримання ним пенсії, стипендії та інших доходів із заявою про здійснення відрахування аліментів, або направити виконавчий документ до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцем знаходження його майна для виконання рішення в примусовому порядку.

Стягнути аліменти з боржника, який проживає за кордоном, можливо відповідно до міжнародного договору України.

ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕСПЛАТУ АЛІМЕНТІВ?

Якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 3 місяці:

- відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників;

- майно боржника арештовується виконавцем, вилучається та реалізується;

- виконавець звертається до суду щодо застосування до боржника тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України.

У разі відсутності відомостей про місце перебування боржника, за поданням виконавця судом виноситься ухвала про розшук боржника.

За злісне ухилення від сплати аліментів (наявності заборгованості понад 3 місяці) боржника може бути притягнуто до кримінальної відповідальності. Для цього стягувачу необхідно звернутись до органів Національної поліції за місцем проживання або реєстрації боржника з повідомленням про вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого статтею 164 Кримінального кодексу України.

Злісне ухилення від сплати аліментів карається:

- громадськими роботами на строк від 80 до 120 годин,

- або арештом на строк до 3 місяців,

- або обмеженням волі на строк до 2 років.

Якщо таке діяння вчинене особою, раніше судимою за такий злочин:

- громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин

- або арештом на строк від 3 до 6 місяців

- або обмеженням волі на строк від 2 до 3 років.