Сезонні роботи
В рамках загальнонаціонального проекту «Я МАЮ ПРАВО!» Полонське бюро правової допомоги роз’яснює про права сезонних працівників та порядок укладення сезонного договору.
Сезонні роботи – це роботи, які у зв’язку з певними природнокліматичними умовами не можуть виконуватися протягом повного року (12 місяців) та не перевищують 6 місяців. Перелік сезонних робіт визначений спеціальним списком, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.1997 № 278 «Про затвердження Списку сезонних робіт і сезонних галузей».
За статтею 23 КЗпП України, строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами. Сезонними та тимчасовими працівниками трудові договори укладають або на визначений строк, встановлений за згодою сторін, або на період виконання певної роботи.
Варто звернути увагу, що на тимчасових та сезонних працівників поширюються форми та системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, що діють на підприємстві. Також,важливо знати, що оплата праці за виконану тимчасовим або сезонним працівником місячну чи погодинну норму праці має проводитися не нижче мінімальної заробітної плати.
При прийнятті сезонного працівника на роботу, випробувальний строк з метою перевірки відповідності працівника наданій йому робі не встановлюється.
Сезонні працівники, так само, як і інші працівники мають право на щорічну відпустку. Сезонні працівники-жінки, також мають право на отримання відповідної відпустки і виплату допомоги по вагітності і пологах у загальному порядку (надавши листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами).